LGS

LGS NEDİR!

LGS yani Liselere Geçiş Sistemi ifadesinin kısaltmasından oluşmaktadır.

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) olarak ifade edilen yeni sistem, 2018-2019 yılında hayata geçti. İlk kez yapılan sınavda başvuru yapıp, sınava katılan öğrencilerin yaklaşık 1 milyondan fazla olduğu belirlendi.

LGS sınavına ortaokul’un son sınıf öğrencileri yani 8. sınıf öğrencileri başvurmaktadır. Sınava girebilecek 8. sınıf öğrencileri yüzdelik olarak yüzde 70 girdiği sınav puanı, yüzde 30 ise diploma notuyla liselere yerleştirilmektedir.

LGS’de Sorulacak Soru Sayısı Kaçtır?

TEOG yerine gelen LGS sistemi toplam da 90 sorudan oluşacak.

LGS de çıkacak 90 sorunun dağılımı ise şu şekilde;

20 soru Türkçe, 20 soru Matematik, 20 soru Fen Bilgisi, 10 soru Din Kültürü, 10 soru İnkılap ve Atatürkçülük Tarihi ve 10 soru da Yabancı Dil sorularak öğrencilerin çözmesi beklenecektir. LGS konuları yoğun olarak 8. sınıf olarak düşünülse de, tam aksine 6. ve 7. sınıftan da soru gelecek ve öğrencilerin karşısına çıkacaktır.

LGS Sözel Bölüm Soruları

LGS Birinci oturumun da bulunan Sözel bölümde öğrencilere toplam da 50 soru aktarılacak ve sınav süresi 75 dakika olacaktır.

  • Türkçe soru sayısı: 20
  • T.C. İnkılap soru sayısı: 10
  • Din Kültürü soru sayısı: 10
  • İngilizce soru sayısı: 10

LGS Sayısal Bölüm Soruları

LGS İkinci oturumunda yer alan Sayısal bölümde ise öğrencilere toplam da 40 soru aktarılacak ve sınav süresi 80 dakika olacaktır.

  • Matematik soru sayısı: 20
  • Fen Bilimleri soru sayısı: 20

LGS Sınavı Süresi?

Sayısal için 60 dakika olan süreyi MEB 20 dakika daha süre ilave ederek Sınav için 90 soru ve de 155 dakika süre öğrencilere verildi.

Öğrenciler her bir soru için ortalama 1,7 dakika da cevaplamak zorundalar.

LGS’de Yerleştirme Nasıl Olacak?

LGS‘de 2 tip yerleştirmeden oluşmaktadır. Birincisi, LGS sınavında belirli bir puan alıp Liselere yerleştirilmesi. İkincisi ise adrese göre yani puansız yerleştirme olarak belirlenmiştir.

LGS Sınavı Ne Zaman?

Liseye Geçiş Sistemi yani LGS, 1 Haziran 2019 da yapılacak.

LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Bu yıl LGS 6 Haziran 2021‘de YAPILACAKTIR. Bilginize!

LGS İÇİN 10 ALTIN ÖNERİ

1- Sınava girmeden önce LGS’nin içeriğindeki derslerle ilgili ön yargılarınızı sınıfın kapısına bırakın. Sorulara ön yargılardan uzak objektif ve olumlu bir zihinle yaklaşmak bu işin altın kuralı.

2- Zorlandığınız sorular olacak mutlaka. Bunlar doğru ve adil bir eleme yapabilmek adına sınavda olması gereken sorular. Bu tür sorularla zamanınızı öldürmeyin, başına bir işaret koyup birinci turda tüm kolay ve hemen cevaplarını bulabileceklerinizi çözün. Zor olanlarla ikinci turda mücadele etmeniz gerekiyor.

3- Bazen şıklardan giderek doğru cevabı aramaya çalışın. Test tekniğinin en somut faydalarından birisi budur. Cevap mutlaka o dört şıktan biridir.

4- İşlem gerektiren sorularda yazmaktan, çizmekten, sınav soru formunu karalamaktan çekinmeyin. Temiz olan tek şey optik cevap formunuz olsun ve o formda sadece kimlik ve cevap şıklarını doldurmayı unutmayın.

5- Arada bir zamanı kontrol etmeniz gerekiyor. Soru cevaplandırma hızınızı ayarlamanız açısından zaman kontrollü ilerlemek çok doğru bir sınav stratejisidir.

6- Sınava iyi konsantre olmak için arada bir dinlenin, derin nefes alın, masada hep aynı pozisyonda oturmayın, postürünüzü sık sık değiştirin. Sınıfta olup biten her tür uyarıcıyı algılıyorsanız, en ufak bir ses dikkatinizi dağıtıyorsa bu sizin sınava iyi konsantre olamadığınızın da bir işareti.

7- Kodlama disiplinine de kesinlikle riayet edin. Soru kaydırmak, cevabı yanlış şıkka veya yanlış soru numarasına işaretlemek en sık karşılaşılan kodlama hatalarıdır. Bir de hemen cevabı bulduktan sonra kodlamayı tamamlamanızı öneririz. Sınavın sonlarına bırakmak sizi hataya sevk eder.

 8- Yanlış cevaplar bu kez doğru cevaplarınızı etkileyecek. Üç yanlış yapmak bir doğrunuzun azalmasına yol açacak. Bu nedenle cevabından emin olmadığınız şıklarını eleyemediğiniz hiçbir soruya cevap vermeyin. Ancak şıkları ikiye düşürmüşseniz, “ya şudur ya da o değilse budur” diyebileceğiniz soru varsa ona mutlaka bir cevap verin ve o aklınıza gelen ilk cevap olsun.

9- İki sınav arasındaki boş zaman dilimini, sınavda çıkan soru ve konuları tartışarak geçirmeyin. Sınav ve sorular dışında farklı konularda arkadaşlarınızla sohbet ederek değerlendirin. Küçük şeyler atıştırabilirsiniz, okul bahçesinde, açık havada bu zamanı geçirebilirsiniz.

10- Sınav anında sonucuyla; ailenizin, öğretmenlerinizin, arkadaşlarınızın ve çevrenizin sizden beklentileriyle ilgili duygu ve düşüncelerden uzak durmaya özen gösterin.