Kurslarımız

YENİ SINAV SİSTEMİ (TYT – AYT)

Yeni sınav sistemi  TYT (birinci oturum) ve AYT (ikinci oturum) olmak üzere 2 oturumdan oluşmaktadır.

Temel Yeterlilik Testi (TYT)’ninYGS’den Farkı Nedir?

TYT ile YGS arasındaki en önemli farklılık TYT de yer alan Türkçe ve Temel Matematik alanlarındaki soruların sadece Türkçe ve Temel Matematik alanlarındaki bilgiyi değil, yeterliliğe dayalı bir değerlendirmeyi esas almasıdır.

Özetle bilgiyi ezberlemeye dayalı bir çerçeveden uzaklaşıp ölçmede muhakeme, anlama ve çıkarımda bulunma evresine geçilecektir.

Gerekli Baraj Puanı Kaç Olmalıdır?

TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, adayın TYT puanı ile sınavın AYT oturumundaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekir.

AYT (Alan yerleştirme) geçmişte LYS sisteminde 4 sınavla öğrencilerimize sunulan alan ve program seçme imkanı, tek bir sınavla verilmektedir.

Birinci Oturum

TÜRKÇE 40 Cevaplanacak Soru Başına Düşen Ortalama Süre
SOSYAL BİLİMLER 20
TEMEL MATEMATİK 40 1,125 dakika
FEN BİLİMLERİ 20
TOPLAM 120

İkinci Oturum

    Soru Başına Ortalama Süre
TÜRK DİLİ ve EDEB -SOSYAL1 40 2 test 80 soru 3 test 120 soru 4 test 160 soru
SOSYAL BİLİMLER2 40 2,25 dakika 1,5 dakika 1,125 dakika
MATEMATİK 40
FEN BİLİMLERİ 40
TOPLAM 160
                 
YABANCI DİL 80 1,5 dakika    
TOPLAM 80 120 dakika

LGS NEDİR!

LGS yani Liselere Geçiş Sistemi ifadesinin kısaltmasından oluşmaktadır.

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) olarak ifade edilen yeni sistem, 2018-2019 yılında hayata geçti. İlk kez yapılan sınavda başvuru yapıp, sınava katılan öğrencilerin yaklaşık 1 milyondan fazla olduğu belirlendi.

LGS sınavına ortaokul’un son sınıf öğrencileri yani 8. sınıf öğrencileri başvurmaktadır. Sınava girebilecek 8. sınıf öğrencileri yüzdelik olarak yüzde 70 girdiği sınav puanı, yüzde 30 ise diploma notuyla liselere yerleştirilmektedir.

LGS’de Sorulacak Soru Sayısı Kaçtır?

TEOG yerine gelen LGS sistemi toplam da 90 sorudan oluşacak.

LGS de çıkacak 90 sorunun dağılımı ise şu şekilde;

20 soru Türkçe, 20 soru Matematik, 20 soru Fen Bilgisi, 10 soru Din Kültürü, 10 soru İnkılap ve Atatürkçülük Tarihi ve 10 soru da Yabancı Dil sorularak öğrencilerin çözmesi beklenecektir. LGS konuları yoğun olarak 8. sınıf olarak düşünülse de, tam aksine 6. ve 7. sınıftan da soru gelecek ve öğrencilerin karşısına çıkacaktır.

LGS Sözel Bölüm Soruları

LGS Birinci oturumun da bulunan Sözel bölümde öğrencilere toplam da 50 soru aktarılacak ve sınav süresi 75 dakika olacaktır.

  • Türkçe soru sayısı: 20
  • T.C. İnkılap soru sayısı: 10
  • Din Kültürü soru sayısı: 10
  • İngilizce soru sayısı: 10

LGS Sayısal Bölüm Soruları

LGS İkinci oturumunda yer alan Sayısal bölümde ise öğrencilere toplam da 40 soru aktarılacak ve sınav süresi 80 dakika olacaktır.

  • Matematik soru sayısı: 20
  • Fen Bilimleri soru sayısı: 20

LGS Sınavı Süresi?

Sayısal için 60 dakika olan süreyi MEB 20 dakika daha süre ilave ederek Sınav için 90 soru ve de 155 dakika süre öğrencilere verildi.

Öğrenciler her bir soru için ortalama 1,7 dakika da cevaplamak zorundalar.

LGS’de Yerleştirme Nasıl Olacak?

LGS‘de 2 tip yerleştirmeden oluşmaktadır. Birincisi, LGS sınavında belirli bir puan alıp Liselere yerleştirilmesi. İkincisi ise adrese göre yani puansız yerleştirme olarak belirlenmiştir.

LGS Sınavı Ne Zaman?

Liseye Geçiş Sistemi yani LGS, 1 Haziran 2019 da yapılacak.

LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Geçen yıl LGS sınav sonuçları 26 Haziran 2018 ‘de MEB sitesinden açıklanmıştı. 2019 LGS sınavı sonuçları ise 24 Haziran 2019’da MEB sitesinden açıklanacak.

Yabancılar İçin Türkçe

Gelişen ekonomik ve teknolojik imkânlar ülkeleri bir birine daha yakın hale getirmiştir. Nasıl ki bizler diğer ülkelere iş ve turizm amaçlı gidiyorsak, ülkemize de diğer ülkelerden gerek gezi, gerekse ticari amaçlar için gelinmektedir. Yıllık 40 milyona yaklaşan turist sayısı ile önemli ülkeler arasında yer alan Türkiye aynı zamanda üretim olanakları ile önemli ticaret merkezlerinden birisidir. Ülkemiz ile bağlarını güçlendirmek isteyen yabancılara ücretsiz Türkçe Kursu verilmektedir. Türkiye’nin her yerinde bulabilecekleri Yabancılar için Türkçe Kursu temel ve ileri seviyede Türkçe öğrenmelerini sağlayacaktır.

Türkçe Kursu
Yabancı vatandaşlara yönelik olan Türkçe eğitimi İstanbul’da Nokta Akademi kurslarında bulabilirsiniz. Türkçe dünya dilleri arasında en eski dillerden biri olup, en zengin kelime haznesine sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti, KKTC, Kosova, Bosna Hersek, Romanya, Makedonya ve Irak’ta Türkçe konuşan çok fazla insana rastlayabilirsiniz. Cumhuriyetin ilanı ile getirilen Türkçe dili daha önce Osmanlı İmparatorluğu tarafından Arapça temele dayalı Osmanlı Türkçesi kullanılmaktaydı. 29 Harften oluşan Türk alfabesi latin harfleri temel almaktadır.

Türkçe A1: Hiç bir Türkçe bilgisi olmayanların katılacağı ilk eğitim olup, 90 saat sürecek eğitim boyunca ilk etapta harfleri, Türkçe telaffuzları, sesli sessiz okunuşları ile kelime içinde kullanımı öğretilmektedir. Eğitimi tamamlayan kursiyerler günlük hayatta temel seviyede Türkçe gereksinimlerini karşılamış olurlar.

Türkçe A2: Günlük hayatta daha rahat iletişim kurmak isteyenler için Türkçe A2 branşı getirilmiş olup, 128 saat sürecek eğitimlerden oluşmaktadır. günlük hayatta karşılaşacağınız tüm Türkçe konuşmaları anlama, konuşma, okuma yazma gibi her alanda takılmadan iletişim kurmayı öğreneceksiniz.

Asya ve Avrupa Kıtalarında Toprağı Olan Bir Ülke Türkiye
Resmi adı Türkiye Cumhuriyeti olup, geçmişi Osmanlı İmparatorluğu’na dayanmaktadır. 780 bin km² üzerine kurulu ülkemiz nüfusu 77 milyon ve üzeridir. Çanakkale ve İstanbul Boğazı Asya ve Avrupa’yı bir birinden ayırmaktadır. Bu nedenle İstanbul’un bir bölümü Anadolu, bir bölümü ise Avrupa yakası olarak adlandırılır. Hatta iki şehir gibi algılanan bu yakaların telefon kodlarıda farklıdır.

Çok Kültürlü Bir Ülke Türkiye
Her şehri farklı bir maneviyat iklimi içeren Türkiye aynı zamanda çok uluslu devletlerden biridir. Ülkemizde Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Ermeni, Abaza hepsi bir arada sorunsuz bir şekilde yaşamaktadır. Son yıllarda ülkelerinde yaşanan savaş ve ekonomik sorunlar nedeniyle ülkemize milyonlarca yabancı insan sığınmıştır.